Najlepsze rośliny doniczkowe do łazienki, kuchni, biura

Żywe rośliny można wykorzystać nie tylko do stworzenia ciekawych ozdób na stół weselny. Kwiaty mają znacznie szersze zastosowanie, gdyż poza funkcją dekoracyjną, mogą też oczyszczać powietrze z trujących związków w naszych domach oraz biurach. Dlatego jeśli w naszym mieszkalnym czy biurowym wnętrzu brakuje roślin, warto zacząć je hodować. Większość z nich nie ma zbyt dużych wymagań.

Rośliny doniczkowe mogą pojawić się nie tylko w kuchni, ale również w naszej domowej łazience. Łazienka oczywiście stanowi dość specyficzne pomieszczenie, w którym na ogół panuje duża wilgotność i wysoka temperatura. Dlatego nie wszystkie rośliny mogą wzrastać w takich warunkach. Najlepszymi roślinami doniczkowymi do łazienki wydają się być głównie te, które dobrze zniosą kontakt z wodą.

Decydując się na umieszczenie kwiatów na łazienkowym parapecie, należy pamiętać o zapewnieniu roślinom odpowiednich warunków, a więc przede wszystkim dostępu do światła słonecznego. W jasnej łazience można hodować rośliny światłolubne, takie jak: krotony, bluszcze, fikusy czy draceny. Do takich roślin są także zaliczane bromelie oraz papirusy. Do łazienki do okna będą też pasować storczyki.

Jeśli natomiast nasza łazienka jest ciemna, wówczas znacznie trudniej będzie nam znaleźć odpowiednie rośliny. Jednak dość dobrym rozwiązaniem może być zakup odpowiedniego oświetlenia – w sklepach ogrodniczych można nabyć specjalne lampy, które dostarczą naszym roślinom codzienną dawkę światła. W takich warunkach dobrze powinny rosnąć takie rośliny, jak: skrzydłokwiat czy zielistka.

Różnorodne rośliny doniczkowe mogą również pojawić się na naszym kuchennym parapecie. Chociaż najczęściej w domowych kuchniach goszczą zioła, to jednak obok nich można też hodować różne inne gatunki roślin. Najlepszymi roślinami doniczkowymi do kuchni wydają się być przede wszystkim takie gatunki, jak: dracena, sansewieria czy wszelkiego rodzaju rośliny rosnące do góry.

Na kuchennych parapetach bez większych trudności można też hodować sukulenty, pelargonie oraz trzykrotki. Rośliny o zwisających pędach najlepiej będą natomiast prezentować się po umieszczeniu na górze szafek kuchennych – trzeba jednak mieć na uwadze, że takie kwiaty może nam być trudniej podlewać.

Również w naszym biurze mogą pojawić się rozmaite gatunki roślin doniczkowych. Najlepiej wybrać te, które będą oczyszczały powietrze ze szkodliwych substancji. Ciekawym pomysłem na roślinę doniczkową do biura może być chociażby zielistka, która pochłania z powietrza benzen (znajdujący się między innymi w dymie tytoniowym) czy popularny fikus, który oczyści powietrze nie tylko z benzenu, ale i z trującego formaldehydu.