Przykładowe kompozycje na ceremonię ślubną

Wnętrza kościołów dekorowane są nie tylko z okazji świąt Bożego Narodzenia czy Wielkiej Nocy. Bardzo popularne są także dekoracje z kwiatów na ceremonię ślubną, które mogą być łączone z różnego rodzaju tkaninami, świecznikami czy szklanymi wazonami. Takie ozdoby, podobnie jak wielkanocna dekoracja kościoła, mają na celu przede wszystkim podkreślenie wyjątkowego charakteru uroczystości zaślubin.

Kościół jest bez wątpienia najważniejszym miejscem, w którym odbywa się cała ceremonia ślubu. Dlatego wiele młodych par decyduje się nie tylko na udekorowanie ołtarza kwiatami, ale także na ozdobienie ławek oraz krzeseł. Kwiaty powinny być kolorystycznie dopasowane jednak do koloru kwiatów, które znajdą się w ślubnym bukiecie panny młodej.

Zanim zdecydujemy się na zamówienie konkretnej dekoracji z kwiatów na ślub, warto wcześniej zastanowić się nad jej formą, a także nad gatunkiem roślin. Dekoracje mogą być bogate w swojej formie lub delikatne oraz skromne. Dobór takich ozdób można również uzależnić od charakteru samej świątyni – od tego, czy ślub będzie miał miejsce w niewielkim, drewnianym kościółku czy może w barokowej świątyni.

Najczęściej kompozycje na ceremonią ślubną są wykonywane z roślin, których barwa jest zbliżona do kwiatów w bukiecie panny młodej. Kwiaty mogą pojawić się nie tylko przy ołtarzu, ale również na ławkach czy też na klęcznikach przeznaczonych dla młodej pary. Szczególnie ładnie w kościołach prezentują się kompozycje z dodatkiem bluszczu, który może być ułożony w formie zwisającej. Klęcznik i krzesła dodatkowo można osłonić białą tkaniną.

Główna dekoracja najczęściej skupia się na ołtarzu oraz na przodzie świątyni. Jednak wiele par młodych decyduje się także na udekorowanie kwiatami wejścia do kościoła, zwłaszcza jeśli świątynia jest duża i zaproszonych zostało sporo gości weselnych. Można też ozdobić ławki – jeśli jest ich wiele, dekoruje się na przykład co drugą ławkę.

W trakcie ceremonii zaślubin najczęściej wzrok gości skupia się na narzeczonych, dlatego szczególnie ważne jest ozdobienie krzeseł państwa młodych. Do ich dekoracji najczęściej wykorzystuje się białe kwiaty, do których można wpleść delikatne zielone gałązki. Ciekawym akcentem mogą być też płatki róż.

Charakter dekoracji kościoła na ślub powinien zależeć nie tylko od stylu świątyni, ale także od indywidualnych upodobań państwa młodych. To więc narzeczeni powinni zdecydować, czy bardziej będzie im odpowiadać nowoczesna aranżacja, czy też może wolą typowo bajkową scenerię. Przed ostatecznym zaplanowaniem dekoracji kościoła, warto też skonsultować się z proboszczem parafii.