Sztuka układania kwiatów ciętych w wazonie

Tworzenie kompozycji kwiatowych staje się coraz bardziej popularnym zajęciem. Dekoracje z kwiatów można wykorzystywać do różnych celów, dodając w ten sposób subtelności i wdzięku pomieszczeniom. Obecnie szczególnie modne jest tworzenie ozdób z kwiatów w szkle, ponieważ rośliny niezwykle pięknie prezentują się w szklanych naczyniach.

Sztuka układania kwiatów ciętych w wazonie ma coraz większe grono zwolenników, zwłaszcza, że kwiaty od wielu lat są powszechnie wykorzystywane do aranżacji domów, wnętrz kościołów czy do przyozdabiania sal weselnych. Jak się okazuje, obecnie wiele szkół i placówek organizuje szkolenia florystyczne, w trakcie których można poznać najważniejsze zasady dotyczące układania kwiatów ciętych w wazonach.

Tworzenie wspaniałych kompozycji z kwiatów wcale nie jest takie trudne, jak może nam się pozornie wydawać. Proste wskazówki z całą pewnością będą dla nas dużą pomocą do aranżowania bukietów, które zachwycą wszystkich naszych domowników. Będziemy mogli je wykorzystać do ozdobienia naszego własnego mieszkania.

By stworzyć idealną kompozycję z kwiatów ciętych w wazonie, na początku należy skupić się przede wszystkim na rozmiarze kwiatów, a następnie dobrać odpowiednie naczynie. Jeśli nie dobierzemy odpowiedniego rozmiaru wazonu, wówczas może stać się tak, że kompozycja nie będzie udana. Co więcej, pamiętajmy też o wielkości kwiatów – bukiet postawiony na stole nie może zasłaniać twarzy osoby siedzącej po drugiej stronie.

Zgodnie z zasadami sztuki układania kwiatów ciętych w wazonie, zawsze trzeba wiedzieć, co należy zrobić z pękami lub z otwartymi kwiatami. Otwarte kwiaty nie powinny znajdować się z przodu bukietu (do takich kwiatów zalicza się między innymi żonkile, róże oraz gerbery). Jeśli wybierzemy lilie, wówczas zawsze powinniśmy usunąć z nich pręciki.

W tworzeniu oryginalnych i efektownych kompozycji kwiatowych, dużą rolę odgrywają także kolory. Na pewno barwy roślin powinny ze sobą harmonijnie współgrać, tworząc jedną całość. Najlepiej zawsze jest rozkładać kwiaty w miarę możliwości jak najbardziej równomiernie. W ten sposób na pewno uda nam się zapewnić naturalny i swobodny układ kolorystyczny.

W tworzeniu profesjonalnych kompozycji kwiatowych pomocna może być także znajomość wielu innych zagadnień, z którymi na ogół uczestnicy są zapoznawani w trakcie szkoleń florystycznych. Na takim kursie można dowiedzieć się między innymi, w jaki sposób przedłuża się życie kwiatów, jak należy pielęgnować kompozycje kwiatowe, a także jakie narzędzia i dodatki są niezbędne do tworzenia ciekawych bukietów.