Wielkanocne dekoracje w kościele

Dekoracje kościołów, tak samo jak kompozycje z kwiatów na wesele, mają stanowić element dopełniający wygląd wnętrza i podkreślać niepowtarzalny charakter uroczystości. Odpowiednia oprawa sprawia ponadto, że klimat staje się bardziej podniosły. Takie dekoracje mogą być wykonywane zarówno z żywych, jak i ze sztucznych roślin.

W okresie czterdziestodniowego Postu wnętrza świątyń nie są dekorowane kwiatami. Rośliny po długiej przerwie pojawiają się dopiero w okresie świąt wielkanocnych. Wielkanocne dekoracje w kościele najczęściej są tworzone z żywych roślin, zwłaszcza, że święta Zmartwychwstania Pańskiego przypadają w okresie wiosennym, kiedy przyroda budzi się do życia.

Ozdoby kościołów na Wielkanoc mogą być przygotowywane z różnych gatunków kwiatów, ale na ogół sięga się po rośliny, które kojarzone są z wiosną. Przygotowywanie dekoracji na Wielkanoc jest najczęściej związane z poszczególnymi okresami świąt, a więc z Liturgią Wielkiego Czwartku i Wielkiego Piątku, a następnie obejmują dekorowanie Grobu Pańskiego.

Dekoracja kościoła na Wielkanoc może być przygotowana na przykład z tulipanów – takie kwiaty są chyba najczęściej wykorzystywane do tworzenia odświętnych ozdób, które mają podkreślać wyjątkowość całego okresu wielkanocnego. Niekiedy sięga się także po delikatne gałązki pełne pierwszych wiosennych pąków, które przywodzą na myśl budzenie się do nowego życia.

Wielkanocne dekoracje w kościele mają przywoływać wielką energię życia i wzbudzać radość ze Zmartwychwstania Pańskiego. Wśród przykładowych kompozycji na Wielkanoc można też wymienić dekoracje z frezji, które mogą być wplatane w większe bukiety.

Dekorując kościół na święta wielkanocne, należy w szczególny sposób zadbać o odpowiednie ułożenie kwiatów, a także o to, by poszczególne bukiety zachowały właściwe proporcje. Takie dekoracje nie powinny być zbyt duże, nie mogą przysłaniać w żaden sposób najważniejszych elementów związanych z obchodzeniem świąt wielkanocnych – najważniejszych świąt dla chrześcijan.

Tworząc wielkanocną dekorację w kościele, warto też pamiętać o tym, by takie kwiatowe kompozycje nie ograniczały w jakikolwiek sposób przestrzeni celebransowi i nie przeszkadzały w skupieniu się wiernym. Forma i wielkość kwiatów powinna być także dopasowana do charakteru wnętrza samej świątyni – niewielkie kompozycje z kwiatów świetnie będą prezentować się w romańskich kościołach, ale już w barokowym wystroju, pełnym przepychu mogą pozostać po prostu niezauważone.